Zoogin: Grattis Finland får man väl säga. Kanske kunde vi snegla lite på deras juniorverksamhet och se om det finns några idéer vi kan knycka. Fast iofs har vi ett par lovande årgångar på gång så kanske får svensk juniorhockey sin upprättelse redan om något år om inget går snett på vägen dit.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?