Inlägg #1846212

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En Malmöspelare som ska byta träffas av puck och åker därför på utvisning efter 42 sekunder för sexmanförhelvitte.

Kom igen nu, Luleå!
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Här sitter jag och bezzerwissrar eftersom det är så trist att ligga under hemma med 0-2 mot Malmö.

Nu får vi PP iaf och kan vi skärpa oss nu?
Kommentera

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helvitte. Luleås PP dödas enkelt av Malmö och därefter får Malmö PP som inte riktiogt fungerar men ett biljardmål när Zaar prickar Grahn, studs till Zalvanti och studs förbi Lassi till 0-2!

I fjol var Malmö omöjliga för oss och vete fan om de inte upprepar det igen?

Stackars Pölsan nu under på hemmais med 0-4 mot spöket Warulfven. Är avsaknaden av Bulan så stark och eller kommer de till slut att skärpa sig? Det vete fan*.

Undrar om inte detta blir en sådan där säsong där Pölsan havererar året igenom bara för att skärpa sig och fixa nytt kontrakt så småningom?

*Ja, så heter det. Okunniga typ tabloidjournalister sitter och skriver "det vet i fan" eller t o m "jag vet i fan" vilket är extremt uselt.

Det handlar om en speciell konjunktivform "vete" av verbet veta och att man påstår att fan vet är lika med att det vet ingen människa förstås.
Kommentera