Sven.Savage: Hedman utvisningen är förstås förkastlig och tyvärr för er så har han lite för mycket i "bagaget" hos domarna, ni blir väl toktaggade nu inför nästa drabbning och sugna på revansch
Blister Brigade: Ja det känns verkligen som att vissa spelare åker på helt galna utvisningar bara på grund av efternamnet, medan vi har andra spelare (läs t.ex. Joel Lundqvist) som kommer undan många utvisningar av samma anledning. Detta är förstås helt förkastligt oavsett vilket lag man håller på då SHL påstår sig vara en seriös liga. Tyvärr är denna orättvisa inget nytt inom ES/SHL. Jag kommer ihåg Bautins andra säsong i Luleå då han spelade mycket lugnare och var en grymt stark defensiv back men oh lordy vilka billiga utvisningar han åkte på i match efter match. Den underbara Bautin kunde knappt spela kontakthockey längre utan att pipjäveln användes och så ska det givetvis inte vara.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?