Vi slipper iaf galningen Lindberg som kommentator, det blir Johan Edlund i stället. Han skulle ha fått stöd av Johan Tornberg, men denne kunde inte flyga från Arlanda pga snö.
Dessutom blev Luleåfans buss inställd och kunde inte fixa 13 mil från Luleå pga snö. Mycket ovanligt för att vara Norrbotten och jag kan bara förklara det med att fläskberget, brännvinsjournalisten och aplindberg varit ute hela natten och skotta igen den trista vägen till Apschtaan.
Denna gång är det Lundeström som gör en Ola/Mikkel och ger helt ohotad över pucken till en Ap bakom vårt mål och då tar det bara två sekunder och klapp klapp så har Möller pangat in pucken i öppet mål. Medan Luleå har flera spelare framför målet men det är Mikkel etc så de tittar bara på.
Ja fy fan.
Det har börjat sämre än jag trodde. Ser ut som större delen av andra perioden i Luleå: Apan sköljer in hela tiden och tappar de puck pressar de högt och får nästan alltid tillbaka den omedelbart.
Den totala mängden hockey presterad av Luleå hittills är 0,0.
Ser ut som ett elitlag mot en gäng pensionärer med panikångest.
Zebrorna behöver inte ens hjälpa Apan, som får Luleå att likna en 60 kg rookie som första dagen i fängelse tappar tvålen i duschen, omgiven av en handfull 150 kg veteraner...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Dessutom blev Luleåfans buss inställd och kunde inte fixa 13 mil från Luleå pga snö. Mycket ovanligt för att vara Norrbotten och jag kan bara förklara det med att fläskberget, brännvinsjournalisten och aplindberg varit ute hela natten och skotta igen den trista vägen till Apschtaan.