Sven.Savage: Glottat lite på damkronorna i detta OS, i förhoppning om att jag skulle fatta intresse, men fyfan vilket bedrövligt pojkaktigt spel. Boorken är tyvärr ansvarig för detta som gör att många, precis som mig, har absolut noll intresse för damhockeyn. Jag vet att Luleå har många världsstjärnor i sitt lag men jag kan inte tvinga mig själv till att beskåda detta spektakel ytterligare. Jag har försökt att gilla damhockey, och jag tycker det är superkul att Luleås damlag krossar, men jag håller mig till herrhockeyn. Jag är helt säker på att jag kommer beundra juniorhockey innan damerna för att de är så jäkla urusla.
Daddeh: Men du kanske ska hoppa över Gludfinalen, som PorkaBork lovade redan för fyra år sedan.
Den går om drygt fyra timmar, 04.10 i morgon bitti. Damkronorna möter låtsas-laget Korea om utmärkelsen turneringens blåbär.
Om damerna orkar, vill säga. PorkaBork planerar väcka dem 01.00 för två mils vandring runt anläggningen med full packning. Så blir de bättre hockeyspelare. Enligt geniet från Aspudden, PorkaBork.
Daddeh: He he, helt korrekt bedömning men det är ju Porkaborkens elände du fått ta del av.
Kolla in Luleå Hockey efter OS, då kompletterade med ytterligare två världsstjärnor. Det kommer att bli den i särklassbästa damhockeyn som någonsin spelats i Sverige. Ett lag som skulle göra tvåsiffrigt på Porkaborkens grupparbete, redan i första perioden:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?