Sven.Savage: Nä nu får vi prata hockey!! Vad tror du om mitt Frölunda denna säsongen? Jag vet själv inte om vi är fågel eller fisk men det känns som att defensiven är starkare men att offensiven kan bli bättre! Jag hoppas på en ny dagiskedja eller åtminstone EN ungdom som får ett riktigt genombrott!! Om Luleå är fågel eller fisk vet jag heller inte men Lassi kan ju vara både upp å ner och Rubin är oprövad på Shl nivå men kan få ett riktigt genombrott om Lassi inte levererar! Celin är bra och ni har några unga lovande spelare som kan blomma ut i vinter! Kanske denna säsong blir roligare för er där uppe i norr! fan vet!!
Mike.F: Ja,...och nej. Jag har ingen bra koll på Frölunda, det ska jag villigt erkänna.
Jag har läst att många förståsigpåare tror på Frölunda, som ett lag i toppen, ja vissa tror dessutom på Frölunda som etta i år.
Fast jag tycker att det verkar som att ni tappat många duktiga spelare och undrar verkligen om ni kan hålla upp, ja t o m förbättra spel och resultat?
Visst. Lasch och Rakhshani är ju siktiga spetsspelare, höglevererande stjärnor. Men räcker det? Lag som har några få farliga spelare brukar kunna bli neutraliserade av taktiska motståndare och så många unga som ni levererar till NHL år efter år betyder nog att förr eller senare räcker inte de andra.
OK, Frölunda går säkert bra, men kanske inte så där jättebra. I nedre skiktet av topp sex, kanske? Eller om det jäklas kanske ännu lägre? Eller så begriper jag mig inte på Frölunda och det blir topplaceringar?
Jo, Luleå kan gå bra - med våra mått mätt - bl a eftersom spelarna i herrlaget kommer att må så bra av att veta att vi ger damerna betalt och hyggligt rättvisa chanser. Inga j-a #metoo-fasoner i Luleå, int :-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Mike.F