Sven.Savage: Domarna tappade tyvärr matchen efter 1-1-målet. De insåg antagligen att det borde ha dömts bort, men ville inte ändra domslutet. Kompensationen kom direkt efter och sen fortsatte det spåra ur med domsluten.
Peja: I efterhand kan jag hålla med. Jag såg inte vad som pågick mellan Harju och Bertil, annat än att de buffade på varandra och spontant tyckte jag att Harju crossade honom högt men inte i ansiktet och då var Bertils svar a la Fläskberget Hollywood. Men träffade han Bertil i ansiktet förstår jag ju, och när jag tänker efter - hur hade jag reagerat om de haft tvärtom-färger på tröjorna - inser jag att jag likt Bulan hoppat upp på sarg. Men trist med zebror som är så sköra att de inte kan hålla jämn nivå utan det blir lite lotteri med vad som är tillåtet/otillåtet, kompletterat med kompensationer.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?