Sven.Savage: Avsikten med höga klubbor är altid mer svårbedömd när långa spelare gör det, deras klubbor är liksom högre upp per automatik. Större risk att de råkar köra upp klubban i ansiktet på motståndare.
Puh! Kovacs försöker trolla i offensiv zon, tappar puck och Danielsson kommer i friläge, sätter puck i stolpen.
Åtta min spelade av tredje. Det är avvaktande spel av båda lagen framför allt inte släppa in fler mål. I detta nu känns mitt tips före match - 1-1 och Pölsan avgör i förlängning - obehagligt tänkbart.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Harju har ju alltid varit närmast försiktigt snäll på isen, har han blivit elak på äldre dagar?