DansbandsWolf: Underbart! Luleå har kommit ur sin time lag efter resan över Atlanten som hängde i helgen då vi mötte TrottoarDamen och torskade. Men nu gällde det DaMooDoo, som i år har satsat på att komma med ett starkt lag, som alltså vunnit 11 av de 12 första matcherna.
Men nu mötte de Luleås stenhårda damer, svenska mästare och världsmästare, och då kom andra förlusten!
Sven.Savage: Mindre klädsam DaMoDosupporter (Farbror Barbro?) skämmer ut sig och hela Övik genom att i besvikelse över förlusten kasta in en vattenflask mot Luleåspelarna efter match.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men nu mötte de Luleås stenhårda damer, svenska mästare och världsmästare, och då kom andra förlusten!