Det är bara att applådera Apan som är sällsynt stabila, det märks att vi talar om ett lag med aaanor. Nu ser de till att skaffa sig 1-3 också och denna gång är det inte en malmöspelare från blygden som målar utan Luleå-utbildade Komarek. Ja, han har ju fått en fin utbildning.
Apan är helt enklet obevekliga, går inte att stoppa när de en gång fått upp farten. Kanske släpper de in 1-4 också?
Publikfesten - kanske uppåt 3000? - läktarna har bara att njuta!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Sebastian är helt ny i Timrå, kommer direkt efter att ha utbildats i fem säsonger...gissa var?
I jockarnas och fläskisarnas förlovade klubb, Apan.