Perro: Jo, ovanligt att inga lag går ifrån och toppar från början. Är väl Frölunda och Djurgårn som gått väntat starkt, medan Läjkers och Warulfven började knapert och Apan hamnade i långa förlorarraden, HV kanske likaså och har väl inte vänt upp ännu. Pungen och Malmö öppnade betydligt starkare än någon väntat sig men kanske börjar dala.
Och mitt i allt detta har vi Luleå, som vi inte vet säkert hur det kommer att fortsätta...men vi hoppas.
Vi kommer ju att ligga etta fram till torsdag i alla fall :-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Och mitt i allt detta har vi Luleå, som vi inte vet säkert hur det kommer att fortsätta...men vi hoppas.
Vi kommer ju att ligga etta fram till torsdag i alla fall :-)