Tänker zebrorna återigen inleda med att ta en billig målresulterande utvisning på Luleå?
Patrick Westberg är en j-a fin kommentator, underhållande.
I paus intervjuar han dock Bulan som äger ned honom fullständigt.
- Varför tog du ut Rubin? - Jag tycket det var ett bra läge. - Men Rubin verkade arg att bli utbytt? - Det ska man vara. - Är du inte orloig att en så ung vakt ska bli knäckt= - Nej! - Men vad var anledningen? - Det tar vi internt. - Men tyckte du han skulle ha tagit andra målet? - Du får inga fler svar. Tack. säger Bulan och tar av sig hörlurarna
:-)
Bulan är tänd idag. det ser bra ut.
MEN VAD FAN? PRECIS DET JAG MISSTÄNKTE. OMEDELBART EN BILLIG LULEÅUTVSINING FÖR INGENTING!
I Frölundas PP kommer Foppa fri. Därefter stannar Harju framför mål, råkar nudda Mattsson skitlite. Och två frölundaiter kastar sig på Harju och då slår slag efter slag.
Zebrorna låtsas som inget.
Typiskt zebraagerande för att totaltappa match....
Och en halv minut senare brakar det loss, pga zebramjukheten.
Friberg trippar omkull en lulespelare och åker ut. Därefter tacklar Fabbe Friberg som tagit puck mot sarg. Inte så skitfult, tycker jag.
Men det brakar loss igen. 2-3 Frölundaspelare kastar sig fram och slår slag efter slag.
Zebrornas underlåtenhet att visa ut Frölundaiter i kombination med att de får slå frislag på lulespelare gång på gång har lett till allt detta.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tänker zebrorna återigen inleda med att ta en billig målresulterande utvisning på Luleå?
Patrick Westberg är en j-a fin kommentator, underhållande.
I paus intervjuar han dock Bulan som äger ned honom fullständigt.
- Varför tog du ut Rubin?
- Jag tycket det var ett bra läge.
- Men Rubin verkade arg att bli utbytt?
- Det ska man vara.
- Är du inte orloig att en så ung vakt ska bli knäckt=
- Nej!
- Men vad var anledningen?
- Det tar vi internt.
- Men tyckte du han skulle ha tagit andra målet?
- Du får inga fler svar. Tack.
säger Bulan och tar av sig hörlurarna
:-)
Bulan är tänd idag. det ser bra ut.
MEN VAD FAN? PRECIS DET JAG MISSTÄNKTE. OMEDELBART EN BILLIG LULEÅUTVSINING FÖR INGENTING!
JEFLA SKITZEBROR!!!!!!!!!!