Robin Kovacs sätter 0-1 efter en fin passning av Fabbe - har Bulan med fingertoppskänsla hittat en nya poängleveranslina, där alla Fabbechanser som inte resulterar nu tas över av Kovacs, med mer utpräglat målsinne?
Kovacsmålet var i princip en kopia av Zibanejads övertidsvinstmål mott ryssarna i junis-VM för några år sedan. En AIKare som kopierar en DIFfare:-)
Första perioden över och HV har ägt det målfarliga spelet precis som vanligt med Tedenby och andra trollande på isen, men lite oväntat blir det Luleå som sätter första. Oväntat och betydelsefullt!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Kovacsmålet var i princip en kopia av Zibanejads övertidsvinstmål mott ryssarna i junis-VM för några år sedan. En AIKare som kopierar en DIFfare:-)