Undrade vad Pudas betyder och fann att det var ett finskt substantiv som översatt till engelska blir "A fork of river that rejoins back to the main river." Som jag tolkar det betyder det alltså den smalare av de delar av en älv som omgärdar en ö i älven.
Ja, där ser man. Avdelningen värdelöst vetande.
Den jäkla Ulfven har vänt 0-2 till 3-2 fast Röglet varit det bättre laget.
Typiskt Ulfven. Får de in två baljor till i tredje tar de första platsen i SHL temporärt.
Öret har faktiskt 3-2 på Läjkrarna. Konstigt. Jag tycker att alldeles för många lag har fått alldeles för många poäng i år av Läjkers, som varit riktigt svåra för oss att rå på.
Apan misslyckades med att lägga locket på när det gäller supertalangbyken.
Ni kommer ihåg den där historien om apspelaren som satts i fyllecell då han försökt dela ut jockat till kroggäster, vaktpersonal och poliser.
Klubbdirektör ApPea "svarade" på frågor till ApPravda Norran: "– Jag tycker givetvis att det är olyckligt. Hur reagerade du? – Ja, som jag sa så tyckte jag att det var väldigt olyckligt det som hänt. Hur har ni hanterat detta internt? – Vi har vidtagit vissa åtgärder. Har ni funderat på att stänga av spelaren? – Som jag sa tidigare så har vi vidtagit vissa åtgärder. Hur går ni vidare med detta nu? – I dagsläget så har vi som sagt vidtagit ett antal åtgärder."
Snacka om att Apan vägrar tala ur apskägget. Inte oväntat.
Vi misstänkte ju snabbt den som ApPravda Norran döpt till "Supertalangen."
På apsidan och på northpower försökte Ossian-monstrumet och slika element ljuga och påstod att han "visste" att det inte handlade om supertalangen.
Jag utredde ju saken och påstod att det helt säkert måste ha varit supertalangen som var ute och svingade jockar.
Men nu har lagens långa arm nått hela vägen och handlingarna blivit offentliga, varpå det visar sig att det förstås var supertalangen det rörde sig om. Vilket tvingar t o m ApPravda Norran att skriva om saken.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Ja, där ser man. Avdelningen värdelöst vetande.
Den jäkla Ulfven har vänt 0-2 till 3-2 fast Röglet varit det bättre laget.
Typiskt Ulfven. Får de in två baljor till i tredje tar de första platsen i SHL temporärt.
Öret har faktiskt 3-2 på Läjkrarna. Konstigt. Jag tycker att alldeles för många lag har fått alldeles för många poäng i år av Läjkers, som varit riktigt svåra för oss att rå på.