Sven.Savage: Eller så var det en kampsituation som Petter förlorade som genererade en utvisning och att ni torskade på grund av oförmågan att göra mål! 😉
Blister Brigade: Nja, tolkar du situationen så gör du, men jag ser det på annat sätt.
Jag tänker nog att man förlorar en kampsituation genom att man blir fysiskt nedtvingad eller borthållen eller att motståndaren erövrar puck eller något.
ATt förlora en kampsituation genom att motståndaren låter sina ben försvinna för att ramla pladask....ja, det behöver man nog speciella sektglasögon på för att se?
Sexpressens Hans Abrahamsson. Denne självutnämnde "hockeyexpert" från den Gävliga staden har själv spelat hockey men räckte inte till. Nådde som bäst Division 1 i Sverige och spelade mest i Norge.
Jag vet inte riktigt varför denne skulle hata Luleå? Som Pölsasupporter borde han väl snarare gilla Luleå, med hänvisning till att Pölsan alltid besegrat Luleå i slutspel.
Kanske är det så att han smittats av aftontrasans ros och vennerson, dessa DIF-supportrar som inte kan förlåta att Luleå vid flera tillfällen spöat Djurgårn`
Men vem kan förklara Abrahamssons offentligt publicerade rader på annat sätt än att han vill jävlas med Luleå?
Vi tar två exempel:
1. Abrahamsson skriver om Patrick Cehlins hjärnskakningsproblematik och förklarar att "...Patrick Cehlin hade en tufft fjolår när han fick säsongen spolierad redan den 17 november efter att ha åkt på en hjärnskakning i en match med Rögle mot just Luleå. Efter det kom Cehlin aldrig tillbaka... ". Se länk.
2. Abramhsson skriver om Jonathan Granströms hjärnskakningsproblematikoch förklarar att "Jonathan Granström drabbades av en hjärnskakning redan i den första åttondelsfinalen mot Luleå i våras."
I den artikeln skriver han också om Lukas Kihlströms hjärnskakningsproblematik, men då är det inte intressant att uppge vilka de spelade mot när Lukas skadades
Och man undrar varför det var intressant avseende Cehlin och Granström.
Ja, den som inte känner situationerna kommer ofrånkomligen av det som Abrahamsson skriver att dra slutsatsen att det är "hemska Luleå som spelar respektlöst och fult och skickar spelare efter spelare till pensionering".
Men vad var det som hände, igen-kligen?
1. Patrick Cehlin kastar sig efter puck för att peta in mål på Luleå och då råkar en annan Röglespelare knäa Cehlin i huvudet.
2. Pölsans lagkapten Jacob Blomqvist kastar sig fram från blindside och tacklar bakifrån med våldsam kraft Luleås Emil Larsson, som precis ska lossa ett slagskott mot Pölsans mål i slutsekunderna av en match Pölsan leder med ett mål. Det brutala överfallet på Emil kastar honom omkull men innan han slår mot isen träffar han med våldsam kraft Granström i huvudet.
(inom parentes sagt: Zebrornavisade inte ut Blomqvist för det fruktansvärda överfallet och i SeMer stod Sanny och Swikegård och förklarade "det var inget fel alls" och beordrade den lydige lärlingen att inte rapportera det inträffade till Difiplinnämnden.
Sammanfattningsvis: Luleå Hockey är fullständigt oskyldigt när det gäller de situationer då Cehlin och Granström skadades.
Ändå väljer den gävlige Abrahamsson att formulera texten för att lura läsare att tro tvärtom.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?