Jag gillar Malmö. En rak och tuff målinriktad hockey.
Dessutom ett härligt drag på all Sylvegårdare med flera - bara en sån sak som att gå in i motståndarbåset och veva för att försvara sin kapten! Ljuvligt! Eller nämnde kapten - när han ska svara Difiplinnämnden efter att ha blivit anmäld, elegant upplockat av bisterfinnen: "Det är inget att snacka om. Det är ett solklart matchstraff och helt oacceptabelt. Jag är ledsen att jag satte laget i en pissig situation. Det var klumpigt gjort av mig. Jag tycker att Blomberg fick åka runt för fritt. Ingen tog honom på kropp, så jag ville separera honom från pucken. Men så gör han en dragning precis innan. Jag måste tänka till bättre där. Jag har bett om ursäkt till Blomberg, det blev en missbedömning utan uppsåt och jag är glad att han inte blev skadad i situationen."
En jobbigare sak med Malmö är att de opassar Luleå. När vi möts, känns det som att Malmös spelare är en meter längre och väger 100 kg mer än våra spelare. I egen zon rensar de enkelt bort våra spelare och i vår zon plöjer de lika enkelt igenom vårt försvar.
Det vi kan fixa matchen med är om vi åker så mycket skridskor och kämpar så ordentligt att Malmö - som ibland kan bli lite loja* och långsamma - inte hinner med.
Plus förstås att de då inte räddas av Alsenfelt eller Torpet - grymma vakter som båda har >92% räddningar under säsongen.
*Får hoppas att Peter Andersson i paus drar en Christer Abrahamsson: "Grabbar, många av er var förbannat loja under den här perioden! Får jag se någon lojalitet under nästa period bänkar jag spelaren!"
FREDAG MODO Hockey - Linköping HC Luleå HF - HV 71
LÖRDAG 12:00 Luleå HF - Linköping HC 18:00 MODO Hockey - HV 71
Luleå har alla tre hemma; DaMooDoo två hemma.
Men förutom att möta varandra i Delfinen på onsdag möter vi båda de två andra topplagen DamHV och DamPungen.
Luleå har ju Karvinen avstängd och för övrigt så många forwards skadade att man bara får ihop två ordinarie linor. Och Johanna Fällman klev av matchen senast pga handskada.
Så kanske, kanske. Skulle vi tappa alla innar och ni ta alla spelar ni kl. 18 på lördag SDHL:s allra sista match - hemma för Gludet. Tar ni då alla tre poängen mot HV är Gludet ert.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?