Sven.Savage: Vi får vara stora i nederlagets stund och säga grattis till en rättvis vinst för LHC. Se vad 14 utlänningar av 20 spelare gör skillnad men om det för svensk damhockey framåt vete fan. Tycker att våra 9 av 21 är på anständighetens gräns men nu finns ju inga begränsningar så go ahead. Skillnaden igår mot tidigare är att vi även då plockade in världsstjärnor lagom till slutspelet så ej i år, rätt eller fel visar sig om några dagar. Nej nu vill vi se en uppryckning och tvinga ett hårt ekonomiskt prövat Linköping till ännu en dyr resa norrut ännu är inte finalserien över. Kanske får vi hjälpa till att skramla ihop till flygbiljetter som vid tidigare finaler det vore kul. :-)
DansbandsWolf: Praktiserar du Ap-räkning vad gäller Linköping? För vad jag kan se är väl förhållandet vad gäller spelare 11-9 till er favör. Om nu lägst antal vinner.
DansbandsWolf: Ja du har rätt broder. Vi får acceptera läget men hoppas DamPungen får komma upp igen efter helgen. Lite tufft nu när vi vant oss vid att ha båda lagen toppande tabellerna en längre tid och på två dagar tunga förluster för båda. Men bättre att det kom nu än senare och vi hoppas att vi kan vända på båda gendersidorna.
Var i alla fall trevligt att se Maria Omberg och Sara Grahn intervjuas och dessutom som kronan på verket Blommans duktiga dotter:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Se vad 14 utlänningar av 20 spelare gör skillnad men om det för svensk damhockey framåt vete fan.
Tycker att våra 9 av 21 är på anständighetens gräns men nu finns ju inga begränsningar så go ahead.
Skillnaden igår mot tidigare är att vi även då plockade in världsstjärnor lagom till slutspelet så ej i år, rätt eller fel visar sig om några dagar.
Nej nu vill vi se en uppryckning och tvinga ett hårt ekonomiskt prövat Linköping till ännu en dyr resa norrut ännu är inte finalserien över. Kanske får vi hjälpa till att skramla ihop till flygbiljetter som vid tidigare finaler det vore kul. :-)