Sven.Savage: Tyvärr är ju detta vardagen men också tjusningen med svensk hockey. Hade vi varit kvar hade vi garanterat förstört för annat HA lag genom att värva deras spets. Hoppas bara det inte blir en lång ökenvandring för oss. Det brukar inte vara lätt att bara ställa om och få ett giftigt lag dierekt efter man åkt ur. Kolla på Modo tex. Inte förens 3:e säsongen man var med i slutspelsserien. Det är riktigt tungt nu och det känns nästan som att man sörjer nån som gått bort som nån skrev. Men solen lyser även imorn... Eller nått sånt..
Sputnik: Helt sant. Och vi är så många som förstår och lider med er och i det avseendet är vi alla Timråiter. Men som du säger så följs regn av solsken och den sorg som nu upplevs innebär att lyckan blir så mycket större när solen går upp igen:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?