Sven.Savage: Ja det var mycket märkligt, precis lika märkligt som när Hvs mål godkändes trots att spelaren körde över Färjestads målvakts plock i samband med att skottet som gick i mål avlossades . Synd att inte kompetensen är högre faktiskt
Sven.Savage: Det här var det märkligaste som toppar det mesta denna säsong!! Helt ok att döma bort mål med kontakt inom det blå området men när vakten är ute och simmar och sträcker sig efter pucken måste det bara bli mål! Som extra förnedring blir vakten utvisad i 2min!! Att det sedan nästan tar en halv period att diskutera bort målet gör det hela bara sjukare, som Du nämner så måste det till en regeländring innan det är för sent!!
Sven.Savage: som sagt rån men jag känner igen mig där kapitalet styr. Igår lät dom bli att påverka allt för mycket men jag lovar att det kommer hända saker på tisdag förexten lycka till idag
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Efter en lång stund framkommer att det ska bli granskning och efter en lånnnnnnnng granskning framkommer att de dömer bort målet.
Var det lärlingen som var inkallad som "expert" tro?
Allvarligt talat, dessa granskningar håller på att rasera hockeyn, känns det som.
Och för att fylla på med lagen om alltings jävlighet vinner Us of Damer straffläggningen.
Stackars DamLejon, att vara så nära och falla. Shit!