Mattsson snabbast i laget på 20 meter sprint, hoppade längst i jämfota hopp samt näst högst i vertikalhopp. Lägger han på sig ett par kg och blir starkare blir han grymt nyttig.
Perro: Härligt:-) Mattsson en sådan spelare som man blir glad av att tänka på. Fick en liten chans att pröva på i SHL och visade snabbt att han var att lita på och fick som belöning kontrakt för A-lagstruppen. Roligt att Bulan ger junisar chansen och roligt när de tar den:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?