Huvudnyheten på Luleå Hockeys sida idag handlar om att företaget SunPine utökar samarbetet med Luleå Hockeys damlag.
För övrigt inte alls ovanligt att Luleå Hockey promoverar damlaget på hemsidan - i stort sett lika vanligt som nyheter för herrlaget.
När det gäller den här nyheten skrivs det:
"Magnus Edin, vd, SunPine: - Vi vill ge tillbaka till lokalsamhället i regionen och har därför engagerat oss i elitidrotten. Men då jämställdhet är en självklarhet för oss vill vi specifikt hjälpa till att rätta till villkoren för elitsatsande damidrottare. Det är ett grundläggande fel i strukturen att det är så stor ekonomisk skillnad som det är i dag.
I höstas gjorde företaget en kupp när man valde att matcha UEFA:s Champions League-bonus till SM-vinnarna Piteå IF.
Edin fortsätter: - De fick 250 000 för att de kvalificerat sig till Champions League av UEFA, hade herrlaget Malmö FF kvalificerat sig hade de fått 220 miljoner. Det är en orimlig skillnad. Så vi matchade den bonusen med 250 000 och uppmanade andra att göra samma sak.
I dag har damallsvenska Piteå IF fått in över en miljon extra från olika sponsorer. Och när det gäller LHF/MSSK har Edin följt satsningen som gjorts och imponerats: - Ni gör ett bra jobb i klubben som långsiktigt kommer att utveckla damhockeyn, självklart vill vi stötta det arbetet, säger Edin.
Emma Nordin, Luleå Hockey/MSSK: - Det känns fantastiskt bra att vi kan få det här stödet av ett företag som delar våra värderingar. Det är verkligen kul att näringslivet vill vara med och sponsra oss i Luleå Hockey/MSSK.
Michelle Karvinen, Luleå Hockey/MSSK: - Det känns jättekul att få ha med SunPine på matchtröjan, vi är stolta över det. Det är viktigt för oss att få den här möjligheten att utveckla damhockeyn. Det är viktigt för mig personligen."
KOMMENTAR: Man känner sig stolt över att tillhöra en förening som så vackert, ärligt och moraliskt menar allvar med att ge damer rättvisa villkor och att det betalar sig förstår man när våra härliga damer tagit SM varje år, numera är världsmästare för klubblag, slagit en massa publikrekord för damhockey och i finalerna i våras hade fler betalande åskådare än herrlaget Apan någonsin fick in under hela säsongen.
Och det handlar inte om allmosor och bortkastade pengar - den senaste säsongen gick damhockeyn i Luleå med vinst!
Vi behöver bara gå drygt tio mil söderut för att finna en klubb med en något annan inställning till damer.
Till att börja med köpte Apan in Bergsbyns IF:s damlag och när de visade sig så duktiga att de skulle spela Riksserien, lade ApPea och de övriga aporna ned damhockey, för att frigöra en miljon som de sedan betalade Zacke under bordet för att skriva på för herr-Apan.
Sedan sket Apan i damer i åratal. Pressade av kommunen genomförde de under några år en utredning angående om de skulle ta upp damhockey. När utredningen var klar blev resultatet att de rekommenderade att Apan skulle genomföra en utredning angående om de skulle ta upp damhockey. Ja, ni läser rätt. Det är inte klokt! Sedan körde de några år med påståenden om att de "stödde damhockeyn i Clemens" men det visade sig att det var i princip inget värt och Clemens fick dra sig ur då de inte ens fick fullt lag. Och så utrede Apan igen och förklarade sig beredde att ta upp damhockey förutsatt att kommunen byggde en ny arena för damer och skänkte den till Apan...
Men då ledsnade kommunen och sponsorerna - som var 100% kommunalt ägda - förklarade att nu jävlar tar ni upp damhockey, annars drar vi in stödet för Apan. Vilket handlade om >10 miljoner årligen; landets värsta kommunaldoping alltså.
Varpå ApPea förklarade att nu gick Apan in på damsidan igen och skapade "hela Norrbottens och Västerbottens damlag...." som tydligen skulle ta över Burkölens och Luleå Hockeys damer på sikt, enligt ApPea.
För en vecka sedan mötte DamApan för första gången Luleå Hockey och inkasserade sin största förlust någonsin. Förstås.
Nåja. Vi får ändå erkänna att Apan har ett program för damer. Letade igenom deras nyheter på officiella Apsidan och hittade denna enda nyhet rörande "damer".
De ordnar en "Ladies Night" där APschtaans damer får infinna sig, betala biljet för att se HERRHOCKEY och dagen till ära får besökande "Ladies" för det "facila priset" av 549 kronor också en paraplydrink i baren.
He he. Jag föreslog ju igår att media skulle gräva upp sanningen om fjolårets 800 000 för Damkronornas ersättning för förlorad arbetsförtjänst. Eftersom försnillade pengar är det fulaste man kan åka dit för i Sverige - en sådan korruption fäller vem som helst.
Och Aftontrasan hänger på. De förklarar att "enligt uppgift användes bara 450 000".
Hur vet de det? Enkelt. De har naturligtvis frågat Damkronorna, som förstås visste eftersom de bara behövde kartlägga vad var och en av dem fått, så hade de facit.
Bakgrunden är alltså den att spelarna för Damkronorna efter våren 2018 - då korgbollsgalningen Reinebo som var den skyldige till att PorkkaBorken blev damdiktator, sänkte SOK-ersättningen till hockeyn från 4 miljoner till 400 000 och en inte oväsentlig del av indraget var förstås Porkkas lön.
Men det innebar också att hockeyförbundet förklarade för damerna att i fortsättningen får ni inget - ni får betala dyrt för att delta i Damkronorna. Genom att förlora månader av lön från det heltidjobb ni har "vid sidan" av hockeyn.
Då grep SHL in och skänkte 400 000 under förutsättning att förbundet gick in med 400 000 för att rädda det första året så att förbundet kunde ta fram en långsiktig lösning. Varpå förbundet tog fram lösningen "damerna får ingenting alls" vilket nu ledde till strejken.
Nu visar det sig alltså att förbundet använde de 400 000 som SHL bjöd på, men själva bara bidrog med löjliga 50 000....
Och de har alltså blivit ertappade med fingrarna i byrålådan.
Hör bara hur ordförande Anders Larsson slingrar sig och för en van bedömare ljuger upp över öronen när det hela kommer fram i direktintervju. Stor underhållning.
-Pengarna (350 000) finns fortfarande kvar, undrar journalisten. -Pengarna har inte använts till att täcka förlorad arbetsinkomst, svarar Larsson, medan han stammar, stakar sig, himlar med ögonen och lyfter händerna för att plötsligt börja gestikulera.
Alla vana bedömare inser att hockeyförbundet ljuger som bortstbindare och att den Riktiga Sanningen är den som massor av damspelare hela tiden sagt "Förbundet skiter i damspelarna".
Bra gjort, Aftontrasan!
Mitt förslag till lösning. Svenska Ishockeyföbundets styrelse måste besluta om att separera damhockeyn från herrhockeyn och organisera en uppdelning där ansvariga för herr och för dam separat svar mot styrelsen. En sådan förändring kommer att frigöra damhockeyn från herrhockeyn och framför allt från dessa gubbar typ Boustedt och Östblom som under åratal behandlat damerna som skit. Bort med dessa inkompetenta gubbar, förbjud dem att lägga sina gubbfingrar i damhockeyn i fortsättningen. Det finns massor av bra damledare och damtränare i Sverige och bland dessa finns jättefina personer som skulle göra ett utmärkt jobb för damhockeyn i landet inklusive för damkronorna.
Allt sedan gubbarna Reinebo och Boustedt släppte in galenpannan PorkkaBork och satte honom som diktator över landets damhockey protesterade massor av kunniga - klubbtränare, tidigare spelare/ikoner, tidigare förbundskaptener m fl - i princip visste ju alla att de hade rätt och de som inte framförde kritik var bara de som inte vågade uttala sig.
Stäng av dessa gubbars inflytande på damhockey för gott!
Och sedan kan förbundet betala tillbaka de maxböter på 25 000 de krävde av Luleå Hockey för att laget efter sista finalmatchen - sedan motståndarna och domarna lämnat isen - lät spelarnas familjer, vänner och andra delta i firandet på isen i Delfinen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
För övrigt inte alls ovanligt att Luleå Hockey promoverar damlaget på hemsidan - i stort sett lika vanligt som nyheter för herrlaget.
När det gäller den här nyheten skrivs det:
"Magnus Edin, vd, SunPine:
- Vi vill ge tillbaka till lokalsamhället i regionen och har därför engagerat oss i elitidrotten. Men då jämställdhet är en självklarhet för oss vill vi specifikt hjälpa till att rätta till villkoren för elitsatsande damidrottare. Det är ett grundläggande fel i strukturen att det är så stor ekonomisk skillnad som det är i dag.
I höstas gjorde företaget en kupp när man valde att matcha UEFA:s Champions League-bonus till SM-vinnarna Piteå IF.
Edin fortsätter: - De fick 250 000 för att de kvalificerat sig till Champions League av UEFA, hade herrlaget Malmö FF kvalificerat sig hade de fått 220 miljoner. Det är en orimlig skillnad. Så vi matchade den bonusen med 250 000 och uppmanade andra att göra samma sak.
I dag har damallsvenska Piteå IF fått in över en miljon extra från olika sponsorer. Och när det gäller LHF/MSSK har Edin följt satsningen som gjorts och imponerats:
- Ni gör ett bra jobb i klubben som långsiktigt kommer att utveckla damhockeyn, självklart vill vi stötta det arbetet, säger Edin.
Emma Nordin, Luleå Hockey/MSSK: - Det känns fantastiskt bra att vi kan få det här stödet av ett företag som delar våra värderingar. Det är verkligen kul att näringslivet vill vara med och sponsra oss i Luleå Hockey/MSSK.
Michelle Karvinen, Luleå Hockey/MSSK:
- Det känns jättekul att få ha med SunPine på matchtröjan, vi är stolta över det. Det är viktigt för oss att få den här möjligheten att utveckla damhockeyn. Det är viktigt för mig personligen."
KOMMENTAR: Man känner sig stolt över att tillhöra en förening som så vackert, ärligt och moraliskt menar allvar med att ge damer rättvisa villkor och att det betalar sig förstår man när våra härliga damer tagit SM varje år, numera är världsmästare för klubblag, slagit en massa publikrekord för damhockey och i finalerna i våras hade fler betalande åskådare än herrlaget Apan någonsin fick in under hela säsongen.
Och det handlar inte om allmosor och bortkastade pengar - den senaste säsongen gick damhockeyn i Luleå med vinst!
Vi behöver bara gå drygt tio mil söderut för att finna en klubb med en något annan inställning till damer.
Till att börja med köpte Apan in Bergsbyns IF:s damlag och när de visade sig så duktiga att de skulle spela Riksserien, lade ApPea och de övriga aporna ned damhockey, för att frigöra en miljon som de sedan betalade Zacke under bordet för att skriva på för herr-Apan.
Sedan sket Apan i damer i åratal. Pressade av kommunen genomförde de under några år en utredning angående om de skulle ta upp damhockey. När utredningen var klar blev resultatet att de rekommenderade att Apan skulle genomföra en utredning angående om de skulle ta upp damhockey. Ja, ni läser rätt. Det är inte klokt! Sedan körde de några år med påståenden om att de "stödde damhockeyn i Clemens" men det visade sig att det var i princip inget värt och Clemens fick dra sig ur då de inte ens fick fullt lag. Och så utrede Apan igen och förklarade sig beredde att ta upp damhockey förutsatt att kommunen byggde en ny arena för damer och skänkte den till Apan...
Men då ledsnade kommunen och sponsorerna - som var 100% kommunalt ägda - förklarade att nu jävlar tar ni upp damhockey, annars drar vi in stödet för Apan. Vilket handlade om >10 miljoner årligen; landets värsta kommunaldoping alltså.
Varpå ApPea förklarade att nu gick Apan in på damsidan igen och skapade "hela Norrbottens och Västerbottens damlag...." som tydligen skulle ta över Burkölens och Luleå Hockeys damer på sikt, enligt ApPea.
För en vecka sedan mötte DamApan för första gången Luleå Hockey och inkasserade sin största förlust någonsin. Förstås.
Nåja. Vi får ändå erkänna att Apan har ett program för damer. Letade igenom deras nyheter på officiella Apsidan och hittade denna enda nyhet rörande "damer".
De ordnar en "Ladies Night" där APschtaans damer får infinna sig, betala biljet för att se HERRHOCKEY och dagen till ära får besökande "Ladies" för det "facila priset" av 549 kronor också en paraplydrink i baren.
Det är hur Apan ser på damer.
Två olika klubbar.
Två olika värdegrunder.