Perro: Ajdå, börjar bli trött och kollade nyss på dammatchen, så antog att du menade det :-)
Lönetabellen skulle jag inte ge mycket för, om det är Dagens Nyheter sammanställda löneutgifter du syftar på, för Brynäs har ett stort civilt projekt där en hel del personer är anställda... det projektet finansierar sig självt men gör att lönekostnaderna för organisationen blir stora. Bättre att kolla på Mrmadhawks sammanställning av lönekostnaderna för spelartrupperna.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Denna säsong är ännu oskriven så vem vet hur pölsa lyckas :)