M.Lemiux: Ja, en fin första match. Luleå stängde ned Läjkers mycket effektivt och till slut kunde inte Shinimin hålla sig utan började med sina mygelfasoner, men laget och publiken var beredda på det. Härligt också, när Läjkers försökte med att vara all big and bad, att Luleå stod upp och Tyrväinen, Ilomäki och Kovacs drar sig inte undan en millimeter.
Sven.Savage: Annars tycker jag de resultat som stack ut igår var givetvis Brynäs 5-2 vinst över Frölunda i Götet och Oskarshamns poäng borta mot SKAIK. Med tanke på Frölundas trupp borde de väl hamna topp 3 denna säsong men Brynäs tror jag kan bli halvfarliga och är kanske underskattade av alla "experter"...inte många som tippat dem topp 6. Att Oskarshamn tog en pinne borta mot SKAIK stack ut...ok, nykomlingar brukar ha en tendens att ta några oväntade poäng i början av säsongen historiskt sett för att sedan falla ihop efter halva säsongen då de etablerade lagen vaknat till rejält men ändå. Sen var väl Örets bortaseger mot Warulvfen lite oväntad också.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?