0-0 efter första perioden och inget tvivel om att vi kan tacka Lassi för att vi fortfarande håller oavgjort.
Tänk hur det såg ut i matchen mot Läjkers, när vi bestämde allt och tilätt inget alls.
Öret har gjort som de vill, känns det, medan vi tycks vara helt förvirrade och utan någon aning om hur vi ska möta detta Öre, som inte följer några regler alls utan bara kör.
Vi håller tummarna för att det lekts klart nu och att Luleå förmår ta kontroll under andra perioden.
Nere i Schtan har festen kommit av sig, sedan det visades att Watulfven inte ville släppa in sållet med spaden. Ulfven var dock hygglobertar tillräckligt att låt highsticking måla igen och naturligtvis intervjuas han i paus av aprunkare lindberg. Mest imponerad blir man av highstickings redan helt sjukt oformliga kran mitt i fejjan, nu också röd som vore hans apans svar på Rudolf, the rednosed reindeer och man undrar om highsticking drar i sig linor på muggen eller tömmer lådor med rödtjut natten innan match?
Tycker att vi har lovande PP nu. Ställer Erik eller Lill-Nisse som backar centralt vid blå och släpper in fyra kreativa forwards som är rörliga och målinriktade. Nu var det Hållander, Ilomäki, Olle och Kovacs och hel vad det gick undan, och Kovacs blev den som satte PP-målet.
Klart giftigare Luleå den här perioden och Öret har svårare att hänga med när Luleå dragit upp spelet en nivå. Är andra perioderna vårt hemliga vapen denna säsong?
Men det helt oförutsebara irrationella Öret får fortsatta chanser och helt klart är att vi håller nollan tack vare Lassi som läser spelet innan spelarna ens tänkt tanken på vad de ska göra. Hade vi haft ex-apor/apor som lille Gustaf eller sållet i mål hade Öret haft en massa baljor nu.
Men tusan hakar, anfäkta och anamma! Öret Bromé kommer naken och lurar snygt Lassi, bara att erkänna.
1-1.
Öret kan ingen skydda sig emot.
Nu ser vi också varför allt hände. Ett öre a) crosscheckar Ilomäki i ryggen b) slår klubban ur Ilomälkis händer c) sparkar bort klubban på isen när Ilomäki ska ta upp den, samt d) crosscheckar honom i ryggen och fäller honom varpå det rullar upp till målchans och mål för Öret.
Det vara alltså 4x2 minuter som höjdhoppare "what, me worry?" sjöberg sket i.
Sven.Savage: Underhållande första period med många fina chanser, men jag kan tycka att Örebro är mer nära 1-0 än vad vi är. Precis nu sätter Kovacs snyggt 1-0 i PP :-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tänk hur det såg ut i matchen mot Läjkers, när vi bestämde allt och tilätt inget alls.
Öret har gjort som de vill, känns det, medan vi tycks vara helt förvirrade och utan någon aning om hur vi ska möta detta Öre, som inte följer några regler alls utan bara kör.
Vi håller tummarna för att det lekts klart nu och att Luleå förmår ta kontroll under andra perioden.
Nere i Schtan har festen kommit av sig, sedan det visades att Watulfven inte ville släppa in sållet med spaden. Ulfven var dock hygglobertar tillräckligt att låt highsticking måla igen och naturligtvis intervjuas han i paus av aprunkare lindberg.
Mest imponerad blir man av highstickings redan helt sjukt oformliga kran mitt i fejjan, nu också röd som vore hans apans svar på Rudolf, the rednosed reindeer och man undrar om highsticking drar i sig linor på muggen eller tömmer lådor med rödtjut natten innan match?