Nu är hotet mot Malmös glud att antingen Djurgårn eller Hammarby måste göra 2 mål till. Mer troligt att Hammarby lyckas än Djurgårn. Nu har det dessutom lossnat för Bajen, som börjar ösa på framåt och trycker på mot BK ARslets mål gång på gång. Nu kan det hända grejer!
Nu blir det spännande sista halvlekar av sparkbolls-Allsvenskan 2019. Just nu Malmö i högsätet, men om Hammarby får det att lossna kan det ramla in många mål för söderbröderna.
Samtidigt KAN Malmö fortsätta måla på Öret, så starka är de och även om de lugnade sig efter den starka inledningen har de vad som behövs för att fortsätta måla.
Och så Djurgården som just nu "dark horse". De måste ju nu sätta två mål, utan att släppa in något, och de har verkligen inte sett bra ut i Norrköping. Men... skulle Djurgårn få in 2-1 är de bara ett enda mål från Gludet och då, kanske....
SPÄNNANDE FORTSÄTTNING!
Innan vi släpper sparkbollen för i år och går över till riktig sport. Hockey.,
Hammarby trycker på gång på gång och det kan hända saker på Söderst...Tele 2 arena. Jämfört med de två andra arenorna, där det exploderade första tio minuterna men därefter stått mer still.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
• Norrköping-Djurgårn 2-0
• Öret-Malmö 0-2
• Hammarby-Häcken 1-0
1. Malmö +37 65p
3. Hammarby +35 65p
2. Djurgårn +32 65p
Nu är hotet mot Malmös glud att antingen Djurgårn eller Hammarby måste göra 2 mål till. Mer troligt att Hammarby lyckas än Djurgårn. Nu har det dessutom lossnat för Bajen, som börjar ösa på framåt och trycker på mot BK ARslets mål gång på gång. Nu kan det hända grejer!