DansbandsWolf: Jo, men köpa zebror, det kan de. Nu kastar zebrorna ut Everberg för den billigaste "holding" man sett på mannaminne, och tre sekunder senare åker en annan röglare för puckut.
1.57 i PP 5 mot 3 för Apan.
Det är isynlige highsticking - av aprunkare hyllad som bästigast i landet senaste decenniet - som styr PP och det blir förstås ingenting alls. Bara highsticking som står och håller pucken 15-20 sekunder utan att komma på något. Inte ett enda skott på mål under Apans två min 5 mot 3 - underhållande är bara förnamnet.
Apan har alltså haft 12 minuter PP - inklusive 3 tim 5 mot 3 - och åstadkommit ingenting alls!
Nu får Röglet PP och då får vi förstås se riktigt PP. Får vi 5-0 nu?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?