Och så dagens härliga besked från Luleå Hockey! Glud-Omberg går in i laget igen och den allarligaste följden av Kovacs-gate - som lämnade damlaget utan andravakt - är fixad.
Och så uppdaterar vi tabellen efter Pungens ohärliga och Röglets härliga vinst!
Känns lite underligt att se Luleå hela 7 poäng före närmaste lag, men torskar vi borta mot vårt bogey team Gangsteröret är de bara 4p bakom och dessutom Kan Ulfven, när de också lirat sin hängmatch, vara bara 1p efter oss.
Blir intressant att se Kovacs i fel tröja i övermorgon. Kommer han plötsligt att spela hockey, efter att ha varit osynlig i många veckor? Och hur kommer Luleå att hantera honom?
Och så drömmer vi söta drömmar om Apans alla indianer:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tack, Maria!