observant: japp, vi gillar våran Trollhätte-Linus! Låter på HockeyLive som om det är en rätt svängig tillställning. DIF har haft två skott i stolpen, och när de kvitterade var det fullt rättvist efter en ganska rejäl dominans så långt i den andra perioden. Men det verkar som om Luleå vaknade av det målet och efter det har det varit ganska jämnt vad jag har kunnat bedöma det av Pintos och Jantes kommentarer, men Luleå har visat lite effektivitet och två mål genom Husse och Fagemo har gett Luleå en tvåmålsledning. I den tredje perioden kommer Luleå att inleda med 1.58 i numerärt överläge.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?