Nu hittar han fjärde tvåminutarn på Luleå, mot en på Malmö. Och alla Luleås utvisningar på Luleå är ren j-a hittepå! Medan Malmös lilla tvåa mycket möjligt borde varit matchstraff och mycket möjligt kan nå disciplinnämnden i efterhand och leda till avstängning.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Och nu en till hitte-på-utvisning när Brännström och en Malmöit åker bredvid varandra och gör lika mycket i kamp - då åker Bräbnnström för holding!
Vakna, för fan, Sjökvistare! Du kunde bättre godkänt Malmös regelrätta mål, i stället för att ge Malmö hittepå-PP gång på gång...
...ja, inte oväntat. Malmö sätter 2-3!
En konsekvens av arr Sjökvistarn tagit på sig skygglapparna och dömer hur sjukt uselt med en j-a massa hittepå, hela tiden och gång på gång!
2-3 till Malmö nu, och det här känns riktigt skitbra, speciellt när Sjökvistarn helt klappat ihop, som han gör då och då.