Snart dags för det årligt återkommande underskottsbokslutet från Apan. Vi gissar på ytterligare ett år med brakminus. 😀
Det händer i Umeå. Västerbotten får nu snart en riktig klubb i SHL. Wallson och Rahimi värvas och helt plötsligt blir Löven en klubb som spelare med ambitioner vill spela i. Kenttä är helt klar ett namn man respekterar på spelarmarknaden. Statusskillnad mot den kommundopade underskottsfirman. Ser fram emot Apan-Löven och det oundvikliga tronskiftet. Redan träningsmatchen i höst blir en värdemätare. 😀
Lassi lämnar, kan inte låta bli att gratulera honom det är han värd men visst är vår målvaktssida svagare nu. Är Berguven en guldmålvakten? Är tvåan tillräckligt bra ännu? Jag är i alla fall lite oroad. En bra vaktsida är tokviktigt. 🤔
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
En del rykten gör gällande att Cehlarik presenteras av Leksand under helgen, vad får vi för typ av spelare i så fall?
Personligen tror jag inte på det, tror inte Leksand har råd med honom.