Nej, inte mål nu heller, fortfarande 1-1. Ersson har varit riktigt duktig med pölsaspaden. Och nu får de spela PP, lite billig, lite hjälpt av Rödin, men väntat att zebrorna vill jämna ut utvisningarna och sänker tröskeln för Luleå för att få till det.
Känns lite farligt nu, när vi inte fått de målutdelningar vi borde skaffat oss under alla tidigare PP.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Känns lite farligt nu, när vi inte fått de målutdelningar vi borde skaffat oss under alla tidigare PP.