Sven.Savage: Såsom Tvillingarna Lundqvist från Åre/Järpen till Rögle sedan till VF men jag hoppas att denna unge målvakt får vara kvar något år i SHL Jäkligt kul att se .
Svanru: Jo. Tycker att Lundqvist själv var klok när han talade om vad som krävs för att en svensk vakt ska kunna lyckas och ta en förstaspade i NHL. För det första måste man vara bra, förstås, För det andra måste man ha lite tur att komma in i ett lag där man har chans att fightas om en förstaspade - vilket är väldigt ovanligt. Och för det tredje måste man vara mer än beredd och Lunkan menade att man borde vara kvar tillräckligt länge i Sverige för att fått erfarenhet och etablerat sig på högsta nivå i elitserien SHL och i Tre Kronor.
Med detta som bakgrund skulle man gärna se att han - fyller snart 18 - blir kvar minst 2, gärna 3 år till i Luleå. Men jag är rädd att det bara blir någon säsong till, tyvä'rr.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?