Charliejfz: Jo. Jag tror att klubbarna kan skydda spelarna bättre, i synnerhet på arenan utanför spelet, speciellt i trångt omklädningsrum. Men kör de på och det blir många spelare i karantän(matcher inställda blir det kaotiskt med flyttade matcher.
Svårt dock för ligan att helt ställa in eftersom de som ekonomisk ko på laxen då lär drabbas av återbetalning av jätteersättningen från SeMer.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?