Sven.Savage: Har ju bara spelat div 4 fotboll, men kan man vara tokhet i varje situation mot varje lag? Är väl inte konstigt att Arslet vill trycka till er rejält borta då Bulan kallat Arslet för bottenlag och flinat ;-)
Costanza: Jo, du har en poäng där. Men det känns som att i rätt många år nu har ARslet vunnit mot Luleå när det gällt som mest i slutspel och motsvarande. Och även om ARslet som regel har extremt äckligt zebramedhåll hemma, har det avgjorts genom att Arslet vunnit man-mot-man-situationerna mot oss. När Luleå haft lag som vunnit dessa. har vi också besegrat Arslet.
Så ifjol kunde vi hoppats när vi mötte HK Arslet i slutspelet men de ville mer inklusive i slutspelet om CHL och nu - serien - ser det lika illa ut.
Kan det vara att de sitter med ett koppel inköpta Luleåtränare i båset? Eller har Bulan intalat laget att koppla acv mot ARslet i serien, för att slå till i slutspelet?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?