Sven.Savage: Har inte sett er match, följer med spänning bottenmötet nere i Malmö. Där det sämst laget faktiskt leder ännu.
Men ser att Växjö lirar mot er med inte ens fullt lag, kommer du orka? Sitter i oddsfundringar.. ska ju inte gå att lira med kort folk emot en maskin som er?
{370}: Håller tummarna för att de o-orkar och vi kan komma igen.
Vi har iaf duktige Patrik som kommentator, nyss sa han "Luleå har förlorat två raka matcher innan denna - det har väl inte hänt sedan vi hade telefonkatalog?"
Ser att ni har DIF ikväll, det ska väl ordna sig. Och med teoretisk chans att passera både Luleå och Apan om ni vinner, liksom Oskars och Läjkers. Ni tycks ha kommit igång bra sedan inledningen och tråkiga placeringar nere bland och under streck.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men ser att Växjö lirar mot er med inte ens fullt lag, kommer du orka? Sitter i oddsfundringar.. ska ju inte gå att lira med kort folk emot en maskin som er?