DansbandsWolf: Ja, din schläckt är underbar i år eftersom båda bröderna Wolf är på topp samtidigt. Vilka härliga fighters! Tar vi SM i år är Wolfs insats av största betydelse!
Och vilka andra perioder i SHL! Att Röglet kör 4-0 i andra perioden på HV är väl inte oväntat, men att Läjkers sätter 5-0 på HK Arslet i andra mer överraskande.
I övrigt drar Djurgårn iväg till 3-0 på Trottoarkanten och Luleå till 0-2 på Apan. Och Malmoe håller 3-1 på Pungen.
I livetabell har vi Pungen och Pölsan sist av alla, dock med lite färre matcher, men det måste kännas lite knepigt för de där klubbarna nu, trots alla spelarköp under sommaren fastän alla borde varit återhållsamma med tanke påpandemin och kommande ekonomiska förluster. Snart får de väl börja fundera på om konken eller allsvenskan är att föredra.
Vill ni ha ett gott skratt och en energiboost gå in på Apkrafts forum och läs om matchen. Där står cyklopet och värdegruuuuuuuunden som spön i backen, stor komik.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?