Inte så lång tid kvar till dopparedagen då vi får ha maskförsedd tomte av kända skäl.
13 matcher kvar att spela för SHL innan dess. Ja, Apan kommer inte att spela någon match och Trottoaren, Pungen, Djurgårn och Läjkers har bara en match att spela.
Övriga lag kommer att spela 2 matcher med undantag för Gangsteröret och Pölsan som spelar 3 och Oskars som spelar hela 4.
En av dessa matcher spelas idag när Gangsteröret tar emot Warulfven hemma och hade ledningen med 3-0 i andra perioden men inför tredje perioden är ställningen 4-2. Kom igen nu, Ulfvar!
Oskars har alltså hela 4 matcher innan jul, troligen inte speciellt kul för dem eftersom de på senare tid gått så dåligt och torskat sju senaste matcherna eller hur det nu är.
Luleås matcher går båda mot Oskars; på torsdag Luleå.Oskars; på lördag Oskars-Luleå. Om nu inte coronan vill annat.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Det hände också att andra lags spelare ledsnade på Fläskbergets fusk, filmningar och fulspel och levererade varianter av kronvallningar.