Sven.Savage: Länge sedan man såg en sådan rättvis seger. Luleå mot Ersson och är det såhär Brynäs tänkt spela resten av säsongen så blir det kvalspel sanna mina ord. Ölunds strut var dock vacker men det var också allt. Harpers huvudjakt var inte vackert men vi får tacka för där sprack Erssons mödom till sist.
En dag på jobbet för Luleå, 3p och nu plats 2 i tabellen. Man får vara nöjd.
DansbandsWolf: Man är mycket imponerad över att Luleå står upp och vinner en sådan här match. Laget är starkt nu! och vi får väl förklara lite mindre lyckat för någon månad sendan med att spelarna var försvagade post-covid.
Men jag tycker att denna Pölsa kämpade rejält och många lag hade inte lyckats vinna match mot dem. Jag tror definitivt att Pölsan kommer att fortsätta lyckas bra i serien och längtar efter den dag som snart kommer då de passerar Apan.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Luleå mot Ersson och är det såhär Brynäs tänkt spela resten av säsongen så blir det kvalspel sanna mina ord.
Ölunds strut var dock vacker men det var också allt.
Harpers huvudjakt var inte vackert men vi får tacka för där sprack Erssons mödom till sist.
En dag på jobbet för Luleå, 3p och nu plats 2 i tabellen.
Man får vara nöjd.