Pölsan körde inledningsvis över Apan som fick ta tidut efter sju minuter. 0-0 i paus men i första matchminuten av andra ramlar 1-0 in för Apan på ett distansskott då Pölsavakten är skymd av egen spelare.
I göttlaburg är det Röglet som i inledningen av andra tar ledningen med 0-1 efter mål av Röglets supperlina kanske seriens bästa i konkurrens med Trottoarkantens.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
I göttlaburg är det Röglet som i inledningen av andra tar ledningen med 0-1 efter mål av Röglets supperlina kanske seriens bästa i konkurrens med Trottoarkantens.