Sven.Savage: Relativt bra illustrerad verklighet av den ordentligt Haltande SHL-tabellen, frånsett en detalj. Jag tycker nog att det lutar åt att Malmö med sina 61 poäng och ENDAST 44 spelade matcher kanske mer borde sammanflätas med Färjestad och bilda en presumtiv tvålagsgrupp tillsammans med dem... Malmö borde nog egentligen sett till spelade matcher vara både rosa och grönt färgad, TROTS att de befinner sig mitt i det grönfärgade segmentet... Alternativt att de hade en helt egen färg. Vad tänker du om det Sven?
HAS är Mellanmj: Yep. De där lagen i mitten har delvis lite stora avstånd och delvis stor skillnad matcher kvar. Och snart ansluter väl Luleå där också:-(
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Malmö borde nog egentligen sett till spelade matcher vara både rosa och grönt färgad, TROTS att de befinner sig mitt i det grönfärgade segmentet... Alternativt att de hade en helt egen färg.
Vad tänker du om det Sven?