Ajajaj för Pölsan, som kommit upp och haft en hel del av spelet och så plötsligt 1-0 för HV när en HV-spelare uppe vid blå/sargen vänder sig om och drar en mjuk puck mot målet, men däremellan två spelare som skymmer och Ersson upptäcker inte skottet förrän sent och då hinner han inte göra något.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?