Nisse på Mon or: Det är för många problem i Luleås lag och på något konstigt sätt har Galló inte fått förtroende alls av Bulan, det finns fler spelare som totalt har havererat i sin utveckling men Bulan fortsätter envist köra på dessa.
Tror det här blir Bulans sista säsong, han får inte laget att vakna utan det rullar bara på i samma takt och inget händer, Galló skulle säkert göra succé i Timrå.
Wilhelmsson: Jo. Men Bulan är stenhård i att i hans hockey ska alla göra jobbet utan puck annars får de inte spela. Han bygger systemet på att i första hand ska defensiven fungera och därefter kommer offensiven. Se t ex hur det fungerade med Rönken, med Bulan i Pölsan och med Bulan i Luleå två säsonger sedan.
Jag stöder honom fullt ut. Synd bara att sådana som t ex Gallo och Rydahl inte är beredda förstå detta.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tror det här blir Bulans sista säsong, han får inte laget att vakna utan det rullar bara på i samma takt och inget händer, Galló skulle säkert göra succé i Timrå.