Frölunda-Mannheim 2-1 tidigt i tredje perioden Vilket innebär att Frölunda sammanlagt leder med 12-2 Frölunda får släppa in max 9 mål för att slippa förändring
Röglet-Zürich i slutet av andra perioden 1-1 Vilket innebär att Röglet har ledningen sammanlagt med 5-4 Röglet får inte släppa in något mål för att slippa förändring
Tappara-Läjkers i början av tredje perioden 3-2 Vilket innebär att Läjkers sammanlagt ligger under med 4-5 Läjkers måste sätta 1 mål för att nå förlängning.
Trottoaren-Klagenfurt efter första perioden 3-0 Vilket innebär att TrottoarKanten sammanlagt ligger under med 3-4 Trottoaren måste sätta 1 mål för att nå förlängning.
Sparta-Apan I början av tredje perioden 1-1 Vilket innebär att Apan sammanlagt ligger under med 3-5 Apan måste sätta 2 mål för att nå förändring
Ganska lika lägen där de svenska lagen behöver sätta / ej släppa in något mål till för att gå vidare.
Mest spännande i Scandal-i-Analium där Frölunda har vissa chanser att gå vidare.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?