Mindre än två minuter kvar och nu 7-1 för TrottoarKanten efter ett utsökt mål a la Mats Sundin av Heineman, som satt tre idag. Och strax därefter sätter trottoaren även 8-1.
Vilken imponerandevädning efter att ha torskat 0-4 nere i Klagenfurt.
Nu får vi TrottoarKanten mot Frölunda i kvartsfinal om Europamästerskapet.
Konstaterar att det rört sig utanför hockeyns område idag och en konsekvens blir den att landet inte längre kommer att ha en sportminister med bakgrund att ha växt upp i klacken för Luleå Hockey. Det måste vi förstås beklaga utan att därmed göra någon bedömning av annat än det som avser elithockey.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vilken imponerandevädning efter att ha torskat 0-4 nere i Klagenfurt.
Nu får vi TrottoarKanten mot Frölunda i kvartsfinal om Europamästerskapet.