6908: Håll med om att Limpan är underbar nu! Är inte bara mål och assist, han är dessutom väldigt stark att behålla puck trots att motståndarna som vet hans kapacitet ofta har två spelare på honom.
Visst har vi haft många fantastiskt bra spelare i Luleå Hockey. Och jag tycker att Limpan Omark tillhör de allra bästa. Ljuvligt, överljuvligt!
Och nej. Tanken att DamPungen skulle kunna slå DamPölsan i de två matcher de i närtid möts - vilket i princip var enda chansen att Luleå eller andra lag skulle kunna konkurrera med DamPölsan om seriesegern, fick ett förkrossande nej idag.
Då DamPölsan KROSSADE DamPungen med 7-1, efter skotten 43-16 vilket också intygar attt DamPölsan var helt överlägsen.
Vi gratulerar DamPölsan till vinsten och seriesegern SDHL 2021-2022.
Läser man den officiella tabellen hittar vi förstås Luleå Hockey på plats #1, men det beror ju bara på att vi spelat 2-3 matcher fler än våra tre konkurrenter i topp.
I vilket fall tillhör vi toppkvintetten - med just nu Röglet, Apan och Fru Öland - men jag törs räkna in Warulfven i toppgruppen redan nu: de kommer. Men kanske, förstås, att Öflundra faller ifrån, de har ju en tradition av att gå skit år efter år efter jul.
Lite intressant nere vid strecken, där Pölsan och Pungen går så starkt att de, i nuvarande form för olika lag, kommer att passera Trottoaren och speciellt Öret, som hoppas slippa utmanas av Timret, snarare hoppas de att Malmoe ska misslyckas så att de kan bli laget som kan passeras.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Visst har vi haft många fantastiskt bra spelare i Luleå Hockey. Och jag tycker att Limpan Omark tillhör de allra bästa. Ljuvligt, överljuvligt!