För många år sedan initierade Huge och jag ett parti schack på snacket. Det rann dock ut i sanden, beroende på att jag skötte mig för dåligt och han tog sig fram till bra ställning, varpå jag slöade bort fortsättningen.
Nu har eltifoso lagt ett e2-e4 och kanske det blir ett parti? Och vinnaren får möta Huge?
Sven.Savage: Jag är på. Lycka till båda två. Under tiden letar jag fram mitt gamla bräde, om det finns kvar. Lägger du ut dragen här så att man kan följa matchen?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nu har eltifoso lagt ett e2-e4 och kanske det blir ett parti? Och vinnaren får möta Huge?
I så fall svarar jag:
1. - c7-c5