Avgörande matcher i slutspelets åttondelsfinaler ikväll:
• Öret-Pölsan • Trottoaren-Oskars
Jag tror det blir hemmavinster i båda matcherna.
Tillägg. Läser nu att Trottoaren förutom att ha blivit av med Veronneau också tappar lagkapten Zakrisson till kvällens match. Två tunga tapp och chansen för Oskars att sno matchen och plats i kvarten ökar.
Spänningen ökar något. Vilken match får vi i Delfinen på torsdag om två dagar? • Luleå - Öret? 60% • Luleå - Trottoaren? 20% • Luleå - Oskars? 20% Mina gissningar enligt %-siffrorna.
Vilket drama för de inblandade. För två av lagen är hela säsongen över om 2x20 min plus eventuell förlängning. Medan de två andra spelar sig till äran att få möta Röglet eller Luleå i kvarten.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
• Öret-Pölsan
• Trottoaren-Oskars
Jag tror det blir hemmavinster i båda matcherna.
Tillägg. Läser nu att Trottoaren förutom att ha blivit av med Veronneau också tappar lagkapten Zakrisson till kvällens match. Två tunga tapp och chansen för Oskars att sno matchen och plats i kvarten ökar.
Spänningen ökar något. Vilken match får vi i Delfinen på torsdag om två dagar?
• Luleå - Öret? 60%
• Luleå - Trottoaren? 20%
• Luleå - Oskars? 20%
Mina gissningar enligt %-siffrorna.