Sven.Savage: Kan vara bra också för oss att få spola bort skiten i första matchen för att komma in i detta i andra matchen, Undrar hur mycket mjukmedel från Extra soft Kirschsteiger som Bulan lyckades behandla spelarna med???
6908: Nord intervjuas efter matchen, speciellt avgörande de två situationerna med Andreasson. När han får se första situationen i repris tycker han att det skulle varit fem minuter, men han fick inte se den live eftersom han primärt tog 2 min. När det gäller rosselis pungslog tog han ju primärt 5 min och fick därför granska och menade att det "inte var så mycket kraft, han snarare trädde upp klubban.
Hyggligt försvarat av honom. Jag håller nog med om 5 min på Andreasson eftersom det prejudicerande att träffa någon i ansikte och huvud ska bestraffas hårt. Däremot att Rosellis graderas ned till 2 min...nja.
Nord imponerar i vilket fall, även om intervjun luktar illa eftersom den förbannade anti-Luleågalningen rönnqvist (snacka om självutnämnd expert, pratkvarnen) härdar att det skulle varit matchstraff på Andreasson och sedan berömmer domarna för att de nöjde sig med 2 på Roselli Olsen dvs stå och hålla med om Lasch idiotlogik.Usch för petterrönnqvist, en obehaglig nolla.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?