Sven.Savage: Efter att ha tittat på länken som du bifogade, flera ggr i rad måste jag faktiskt säga att jag anser att det är solklart att P A höjer axeln i samband med kollisionen, (medvetet eller ej...), det kan alltid diskuteras. Men P A har definitivt full ögonkontakt med Lasch under hela sekvensen, och jag kan INTE SE att Lasch PÅ NÅGOT SÄTT rör sig på ett "oväntat sätt" som du uttrycker det.
Jag tycker att avstängningen är korrekt. Det är min OBJEKTIVA !! bedömning av situationen.
Dock kunde Rosseli Olsen också fått, åtminstone en match avstängning för sin 'attack' mot "kronjuvelerna"
Realisten: Vi är överens. Vet inte om Lasch rörde sig oväntat, men kanske upplevde Andreasson det så. Han kanske räknade med att Lasch skulle väja av eller resa sig sista sekunden - ungefär som Lasch räknade med att Andreasson skulle göra.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jag tycker att avstängningen är korrekt.
Det är min OBJEKTIVA !! bedömning av situationen.
Dock kunde Rosseli Olsen också fått, åtminstone en match avstängning för sin 'attack' mot "kronjuvelerna"