Gudars skymning, nu leker Luleå! Andreasson nära att sätta fyran sedan han lurat bort Furch och framför allt: det läget initierades av att 4-5 Luleåspelare odlade fram det efter helt suveräna pass till varandra. En otroligt vacker hockey!
Tio minuter kvar av tredje och bara två måls ledning för Luleå. Kan förstås ändras snabbt. Men helt underbart annat läge för Luleå nu, jämfört med efter andra perioden då det mesta talade för att Ulfven successivt skulle ta över spelt och matchen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?